ویزای شینگن

ویزای شینگن

حوزه شینگن یا شنگن  به 26 کشور اروپایی لقب داده شده است که قانون کنترل گذرنامه را در بدو ورود برای شهروندان این منطقه حذف کرده است. در مورد بین‌الملل نیز با گرفتن ویزا یا روادید هرکدام از کشورهای این منطقه٬ می‌توان به دیگر کشورها نیز بدون نیاز به روادید تازه٬ سفر نمود. بعدها نام این منطقه به پیمان شنگن تغییر یافت. در حوزه شنگن٬ حرکت و مبادله هرنوع کالا، اطلاعات، پول و افراد٬ بشرط قانونی بودن٬ جایز و بدون در نظر گرفتن هرگونه ملاحظات گمرکی خواهد بود. شینگن توافق نامه‏‌ای است که در روز ۱۴ ماه ژوئن سال  ۱۹۸۵ میان پنج‏ کشور از ده کشور ِعضو اتحادیه ی اروپا امضا شد . به علت اینکه رسیدن به توافقی میان تمامی اعضای اتحادیه برای حذف کردن کنترل‏‌های مرزی غیرممکن بود، به همین دلیل شینگن ابتدا خارج از اتحادیه‌‏ی اروپا تشکیل شد.

پس از پنج سال، پیمان شینگن با مطرح کردن حذف مرزهای درونی و سیاست دوسویه‏‌ی صدور روادید به برنامه‌‏ی اتحادیه افزوده شد. این توافق قوانین جدیدی به همراه داشت که کاملا متضاد با قوانین موجود در اتحادیه‏‌ی اروپا تا آن زمان بود.

حوزه‏‌ی شینگن نیز در روز ۲۶ ماه مارس سال ۱۹۹۵ به صورت پراکنده شکل گرفت. نام این پیمان از روستایی کوچک به نام شینگن در لوکزامبرگ گرفته شده‏ است که پیمان نامه ابتدا در آنجا به امضا رسید. با افزایش بیش از پیش تعداد کشورهایی که به حوزه‏‌ی شینگن وارد می‏‌شدند، مانند کشورهایی که در حال حاضر نیز برای ملحق شدن به حوزه‏‌ی شینگن کاندید می‌‏شوند، این توافقنامه و معاهدات مربوط به آن در قوانین اتحادیه‏‌ی اروپا گنجانده شده و سریعاً در سال ۱۹۹۹ به اجرا در آمد.

حوزه‏‌ی شنگن یا شینگن از ۲۲ کشور عضور اتحادیه اروپا و همچنین چهار کشور عضو اتحادیه‌‏ی تجارت آزاد اروپا (EFTA اتحادیه‏‌ای از ده واردکننده تجاری در نه کشور اروپایی یعنی اتریش، فرانسه، بلژیک، آلمان، هلند، ایتالیا، اسپانیا، بریتانیا و سوییس) تشکیل شده است. اتحادیه EFTA به صورت غیررسمی در سال ۱۹۸۷ توسط برخی از واردکننده‏‌های بزرگ‏‌تر تشکیل شد. این اتحادیه در سال ۱۹۹۰ به رسمیّت شناخته شد. اتحادیه EFTA در حال حاضر در کشور هلند مستقر می باشد.

 

ویزای شینگن

این ویزا برای افراد غیر اروپایی که تصمیم دارند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حوزه اقتصادی اروپا، سوئیس، بلغارستان، کراواسی، قبرس یا رومانی وارد شوند مورد استفاده قرار می گیرد.

حوزه ی شینگن شامل ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و 4 کشور غیر عضو لیختن اشتاین، نروژ، سوئیس و ایسلند می‌شود. کرواسی، بلغارستان، رومانی و قبرس هنوز عضوی از شینگن نیستند اما قوانین ویزای این کشور ها نیز با تبعیت از قوانین ویزای شینگن وضع شده است.

بایستی بدانید که ویزای عادی شینگن با در نظر گرفتن اهداف سفر شما به چهار نوع  تقسیم می شود که هر نوع از این ویزا دارای ویژگی هایی است و می تواند برای دارنده آن محدودیت هایی را به همراه داشته باشد، از این رو، میبایست درخواست ویزای شینگن متناسب با هدف شخص متقاضی از سفرش ارائه شود.

    ویزای نوع A : ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شینگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شینگن گردد.
    ویزای نوع B : ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شینگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر حوزه ی شینگن برساند.
    ویزای نوع C : ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شینگن می شوند.
    ویزای نوع D : ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان ازآن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شینگن وارد و از آن خارج شوند.

توجه داشته باشید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شینگن اقامت داشته باشید، دیگر نیازی به این نوع ویزا (شینگن) ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شینگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شینگن بمانید تا بتوانید مجدداً این ویزا را دریافت نمایید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شینگن دریافت کنید.

بایستی بدانید با داشتن  لیبل ویزای شینگن در پاسپورت خود می توانید به کشورهای حوزه شینگن که عبارتند از دانمارک، سوئد، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، ایتالیا، اسپانیا، ایسلند، لتونی، لوکزامبورگ، لیتوانی، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلوونی، چک، آلمان، مجارستان ، اتریش و بلژیک سفر کنید.

ورود شما به حوزه شینگن باید از کشوری باشد که از آن ویزا شینگن دریافت کردید. برای مثال اگر شما ویزای خود را از کشور فرانسه دریافت می کنید، ورودتان باید به این کشور باشد و پس از آن آزادانه در مدت ویزای خود می توانید به کل کشورهای دیگر حوزه شینگن سفر کنید.

همه ما می دانیم که انگلیس جزو کشورهای پیمان شینگن نیست و برای سفر به آن باید ویزای خود این کشور را دریافت کرد.

برای بار اول قاعدتاً به شما ویزای شینگن ۱۴ روزه تعلق می گیرد. سعی کنید به هیچ عنوان بیشتر از موعد ویزا در کشور مقصد نمانید، زیرا برای درخواست بعدی با مشکلات جدی مواجه خواهید شد.