اماکن رمزآلود ایران//4-قنات قصبه گناباد | سفر به دالان های رمزآلود

اماکن رمزآلود ایران//4-قنات قصبه گناباد | سفر به دالان های رمزآلود

رازآلودگی چیزی است که  در هر جایی می تواند سرک بکشد و از خودش رد پایی به جای بگذارد .در هرجایی که بتواند اثری از خودش حک می کند تا کنجکاوی انسان را تا آنجا که می تواند درگیر خود کند .

سفر به رمز و راز ها گاهی به چاشنی خطر در می آمیزد و گاه تنها حجم زیادی از سوالات را روانه ی ذهنمان می کند . سوالاتی که شاید برای همیشه بی پاسخ بمانند و در گوشه ای از ذهنمان مدفون شوند.

کنجکاوی همان چیزی است که ما را هم راهی سفر در دور ایران کرده است . به اماکن اسرار امیز سر می زنیم تا سر از رمز و رازشان دربیاوریم . گاهی رمز و راز ها کار دست طبیعت هستند و گاهی زاده ی تفکر انسان .

این اماکن با کنجکاوی انسان سر جنگ دارند . گاه پیروز میدان می شوند و گاه مغلوب. اما هیچ چیزی ما را از رفتن به قلب اسرار آمیزها باز نمی دارد . چرا که هدفمان شناختنرمزالودهای ایران است که در گوشه گوشه ی این سرزمین پراکنده هستند .

این بار قصد سفر به رمز آلودی را داریم که ساخته ی دست انسان است و در گوشه ای از کشورمان جا خوش کرده است .

به  استان خراسان رضوی می رویم تا یکی از رمزآلودهای ایران را بشناسیم .

قنات قصبه | دالان های رمزآلود

از نزدیکی قنات قصبه هیچ چیز عجیبی به چشم نمی خورد و شاید این تصور به وجود بیاید که اسرار آمیز بودن این مکان شوخی بزرگی باشد که خیلی ها را از راه های دور و نزدیک به سوی خود کشانده است . اما با کمی دقت می فهمیم که آنچه پیش رویمان است تنها یک قنات ساده مثل چندین قنات کشورمان نیست بلکه عنوان بزرگترین ، طولانی ترین و قدیمی ترین قنات جهان را با خود به یدک می کشد . قناتی  با دالان های تاریک و سیاه که هنوز هم آب شهر را تامین می کند اما کسی تا به حال سر از کارش در نیاورده است . هیچ کس تصوری از انتهای این قنات ندارد و تنها طول آن ۳۵ کیلومتر تخمین زده می شود . قناتی که با ژرفای بیش از ۳۰۰ مترش شاهکار آبی جهان را از ۲۷۰۰ سال پیش به نمایش گذاشته است.

حیرت انگیزی ساختار این قنات باعث شده تا نام آن در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۹۶۳ در فهرست آثار ملی ایران و در اجلاس استانبول ترکیه در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵ در فهرست آثار ثبت شده در یونسکو ثبت شود . ( « قنات‌های ایران » ثبت جهانی یونسکو شدند )

به شاهکار آبی جهان وارد می شویم

برای ورود به این دالان ها باید به پله ها اعتماد کرد و تا اعماق زمین پایین رفت . دنیای عجیب و رمز آلود قنات با آن دالان های تو در تو چاشنی ترس را برایمان به ارمغان می آورد . حفره های روی دیوار ها زمانی میزبان چراغ های پیه سوز و سایر وسایل روشنایی بوده اند  و امروز در کنار ریشه های درختان بر روی دیواره ی قنات به خواب فرو رفته اند . سیاهی رنگی است که اینجا بسیار به چشم می آید . دالان هایی که تنها ۴۰ درصدشان در دسترس است و معلوم نیست در ۶۰ درصد بقیه چه می گذرد ؟! نسیمی که در درون قنات جریان دارد و صدای آبی که طنین انداز است در کنار رمز و رازهای کشف نشده ی این قنات تجربه ی جدیدی را پیش رویمان قرار می دهد.

شاید واژه ها کم بیایند برای توصیف حیرت انگیزی این قنات . دالان هایی تو در تو که معلوم است بی حساب و کتاب ایجاد نشده اند . دالان هایی که قدمتی ۲۷۰۰ ساله را به تصویر می کشند و شاید بی دلیل نیست که مردم می گویند ساخت این قنات نمی تواند کار انسان باشد ! شاید دیوهایی آمده اند و اینجا را ساخته اند و رفته اند !

این قنات گسترده ، ۳ ورودی دارد:

*یک ورودی بازسازی شده با بتن که ارتفاع و عرض آن برابر ۱۷۰ و ۸۰ سانتی متر می باشد و مظهر قنات است . این ورودی پس از طی ۷۲۰ متر به قنات می رسد.

*ورودی دوم که اکنون خشک است اما بکر و دست نخورده باقی مانده و ۵۰۰ متر آن برای بازدید عمومی آماده شده است.

*در تقاطع تونل سیمانی و تونل خشک هم یک ورودی وجود دارد ؛ درست در جایی که آب قنات بعد از عبور از اعماق ۳۰۰ متری زمین و طی راهی طولانی تغییر مسیر می دهد و به تونل مصنوعی وارد می شود . در همین جای قنات است که راهی هم به سمت تونل خشک امتداد می یابد.