اسرارآمیزترین مکان های جهان | معماهای حل نشده زمین

اسرارآمیزترین مکان های جهان | معماهای حل نشده زمین

یکی از دلایل مهمی که تصمیم به سفر گرفته و کوله بارمان را می بندیم، آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردمان مختلف و تماشای زیبایی های اماکن گوناگون دنیاست. جهانگردان زیادی همه ی عمرشان را در سفر می گذرانند و عقیده دارند مسافرت، تجربه های جدیدی را برایشان می آفریند. همیشه در طول سفرهایمان نکات جذاب و جالبی یاد می گیریم که در تمام طول عمر در خاطرمان ثبت می شوند؛ اما این دفعه قصد داریم به مکان هایی برویم که هنوز هم رازهای سر به مهر بسیاری را در خود نهان داشته اند و برای گشت و گذار در آن ها باید کمی از قوه ی تخیلمان کمک بگیریم.

1- استون‌هنج | Stonehenge

استون هنج نام بنایی تاریخی در شهرستان ویلتشایر (Wiltshire) انگلستان است. این بنا از روی هم قرار گرفتن چندین سنگ با وزن بیش از ۵۰ تن ساخته شده و هنوز هم مشخص نیست که چه کسی آن ها را روی هم قرار داده و اصلا چطور این کار را انجام داده است.

تاریخ ساخت این بنا به عصر برنز و نوسنگی باز می گردد و اصلا مشخص نیست که در آن زمان چطور چنین بنای عظیمی را ساخته اند. امروزه استون هنج یکی از نمادهای فرهنگی انگلستان به حساب می آید که گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند. از سال ۱۹۸۶ این بنا را جزو فهرست جهانی یونسکو قرار دادند و از همان دوران حفاظت ویژه ای از آن می شود تا راز آن را کشف کنند.

محققان معتقدند که اینجا در قدیم قبرستان بوده است؛ زیرا استخوان های زیادی در زمین های اطراف آن پیدا شده است که قدمتشان به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسند؛ اما هیچ تاییدی برای این نظریه وجود ندارد.

آدرس: انگلیس، شهر سالزبری، منطقه آمسبری، استون هنج.

                                                          Address: Amesbury, Salisbury SP۴ ۷DE, UK

3- مجسمه های موآی | Moai Statues

مجسمه های موآی در جزیره ی ایستر (Easter Island) و در میان اقیانوس آرام قرار دارند. این جزیره حدودا ۱۶۳.۶ کیلومتر مربع مساحت دارد و هنوز هم حدود ۴۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند.

سرنوشت موآی ها هنوز هم به درستی مشخص نیست. می دانیم که با صدها مجسمه ی سنگی غول پیکر رو به رو هستیم که حتما با دلیل و قصد خاصی ساخته شده اند. شاید با خود تصور کنید که وجود چند مجسمه در میان جزیره ای دور افتاده آن قدرها هم جذاب و راز آلود نیست؛ اما باید بدانید که موآی ها را در بین سال های ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ میلادی ساخته اند و سازندگان هنرمندش با همان امکانات اولیه، مجسمه ها را حدود ۱۹.۳ کیلومتر جا به جا و حمل کردند تا به مکان های مورد نظرشان برسند.

موضوع وقتی جذاب تر می شود که بدانید، هر موآی به طور متوسط ۱۰ متر ارتفاع و بیش از ۵۰ تن وزن دارد و برای حرکت دادن آن ها باید از ابزارهای مدرنی استفاده کنند؛ اما هیچ وسیله ی مدرنی در آن زمان وجود نداشته و حتی در جزیره هیچ درختی هم نمی روییده است که از چوبش به عنوان الوار استفاده کنند؛ به همین خاطر هنوز هم دانشمندان در پی کشف حقایق این مجسمه ها هستند.

آدرس: شیلی، منطقه والپارسیو، جزیره ایستر.

.Address: Easter Island, Valparaiso Region, Chile

- سنگ های توپی کاستاریکا | The Stone Spheres 

کاستاریکا کشوری در آمریکای مرکزی است که یکی از جالب ترین جاذبه های دنیا را در خود جای داده است. در این سرزمین جزیره ای به نام ایسلا دل کانو (Isla del Caño) وجود دارد که زادگاه سنگ های رازآلود و توپی است. بیش از ۳۰۰ سنگ دایره ای شکل و بزرگ در این جزیره به چشم می خورند که علت وجود آن ها اصلا مشخص نیست. قطر این سنگ ها از چند سانتی متر تا دو متر برآورد شده و تعجب جهانیان را بر انگیخته است.

امروزه ساکنان کاستاریکا در کنار این سنگ های کره ای به راحتی زندگی می کنند و هنوز هم نمی دانند علت وجود آن ها چیست.

آدرس: کاستاریکا، جزیره ایسلا دل کانو، محله ی پالمار سور.

.Address: Palmar Sur, Osa, Puntarenas, Costa Rica

4- جزیره اوک | Oak Island

اوک نام جزیره ای است که با مساحت ۵۷ هکتار در جنوب کانادا قرار دارد، این سرزمین با درختان سرسبز و انبوه کاملا پوشیده شده و در چند سال گذشته مورد توجه گردشگران واقع شده است.

از سال ۱۸۵۰ گنجینه های ارزشمند زیادی در این جزیره یافت شده که هر سال هم بر شمار آن ها افزورده می شود؛ گنج هایی مانند گودال سکه، تخته سنگ صلیبی و... . هنوز کسی نمی داند که چه کسانی این گنج ها را در این جزیره ی نسبتا دور افتاده دفن کرده اند. وجود همین گنجینه های گران مایه باعث شده است تا دزدان دریایی و قاچاق چیان عتیقه نیز به سوی این مکان بروند و فضای اوک کمی ناامن شود؛ اما با همه ی این تفاصیل هنوز از مالک گنج ها اطلاعاتی در دست نیست.

آدرس: کانادا، نوا اسکوشیا، جزیره اوک.

.Address: Nova Scotia, Canada

جزیره اوک

 

۵- هرم بزرگ جیزه | Great Pyramid of Giza

حتما نام اهرام مصر را شنیده اید و احتمالا باید بدانید که بزرگترین هرم این مجموعه جیزه نام دارد و به آن خوفو هم می گویند؛ دلیل این نام گذاری پیکر پادشاهی مصری به نام خوفوست که در این هرم یافت شد.

هرم جیزه در قاهره قرار دارد و سال ها از ساخت آن می گذرد؛ اما هنوز دقیقا مشخص نیست که آن را چگونه ساخته اند. تا چند سال پیش حتی امکان ورود به جیزه نیز وجود نداشت تا این که نهایتا توسط رباتی مدرن داخل آن کشف شد و محققان متوجه شدند که این هرم ۳ اتاق دارد.

در ساخت این هرم غول پیکر از تخته سنگ های بزرگ قرمز رنگ استفاده شده است و باستان شناسان معتقدند که سازنده ها ابتدا سنگ ها را از معدن استخراج کرده و سپس به سوی هرم آورده اند؛ اما این که چطور چنین اجسام سنگی را حمل نمودند نیز هنوز مشخص نیست.

آدرس: مصر، استان جیزه، منطقه الهرم، محله نصرت المسلمین، هرم جیزه.

.Address: Al Haram, Nazlet El-Semman, Al Haram, Giza Governorate, Egypt